Estetiğin Duygusal Yansımaları; MD Kodlar…

Estetik uygulamalarda yenilikçi bir yaklaşım...

Dünyaca ünlü Brezilyalı plastik cerrah Dr. Mauricio de Maio estetik tıp alanında yeni bir konsepti hayata geçirdi: 8 noktada yüz germe. Cerrahi yüz germeye bir alternatif olarak tasarlanan 8 noktada yüz germe ile, ilk defa olarak, spesifik bir estetik sonuca ulaşmak için, kesin bir sıra ile ve şablona göre kullanılacak uygulama noktaları da sunulmuş oldu. Bu yeni yaklaşımın başarısı, 2015’te, estetik tedavi planlarının hassasiyetini artıran eksiksiz bir dizi basit ve etkili uygulama şablonundan oluşan MD Codes™’un hayata geçirilmesinin de yolunu açtı. Allergan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Dr. Mauricio de Maio Türk doktorlara medikal estetik konusunda “duyguların” ne kadar önemli olduğunun eğitimini verdi.

MD Codes™ yaklaşımı, yüzü; yanak, çene ve dudaklar gibi tanımlanmış birim ve alanlara böler. Her birim, bölgenin anatomisi temelinde, belirli bir uygulama noktaları şablonu ve sırası içerir. Bu noktaların her biri için uygulama yapacak olanlara derinlik, ürün seçimi ve teknik uygulama için yönergeler de sağlanır. Her bir kod, her bir yüz için en arzulanan yüz mimarisini oluşturmak veya yeniden yaratmak üzere tedavi edilebilecek bir yapısal alanı temsil eder.

Peki estetiğin duygusal yansımaları nelerdir? Md kodlar; yüzdeki kırışıklıkları, olukları, çizgileri değil, kişinin ifadesi ile yansıyan duyguları hedefliyor. Yorgunluk, kızgınlık, mutsuzluk gibi negatif duyguları ortadan kaldırmak MD kodların çıkış amacı… Yüzümüzde her duygunun bir kodu bulunuyor. O duyguya ait ifadeyi yumuşatmak için belirlenmiş kodlara göre uygulama yapmak ise MD kodlar üzerinden yapılıyor.

MD kodu uygulamasını hangi yaş grubu kadınlar daha çok tercih ediyor?

Olduğundan daha çekici ya da daha dinç bir görüntü ile sert yüz hatlarını yumuşatmak isteyen 25-35 yaş arası kişiler MD kodu tercih ediyor. Ancak bunun yanı sıra pozitif yaş almak ya da yaşlanma izlerini azaltmak isteyen 35 yaş üzeri kişiler için de MD kod, son derece iyi bir alternatif.

Sizce “küçük dokunuşlar” yaptırmak için en ideal yaş hangisidir?

Size çok kolay bir cevap vereceğim. Eğer olduğunuzdan daha yaşlı göründüğünüzü söyleyenler varsa ya da bunu siz kendinize söylüyorsanız, bir uzman görüşü almanın vakti gelmiş demektir. Boş vermemelisiniz. ‘Ne zaman gitmeliyim’ ya da ‘gitmemeli miyim’ soruları tamamen kişiye göre değişir. Kepçe kulaklı bir insan, ameliyat olmak için belli bir yaşa gelmeyi beklemeli mi? 6-7 yaşında bu sorun için ameliyat olan insanlar var. Gerçekte pek çok örneği var. Tabii ki 15 yaşında uygulamalara başlanmaz ama olgunlaşıp hem kemik yapısı tam olarak geliştiği hem de daha olgun bir görünüme sahip olmaya başlandığı zaman enjeksiyona başlanabilir. İlla tedavinin kendisine başlamalısın demiyorum ama bir profesyoneli ziyaret edip zamanın gelip gelmediğini öğrenebilirsin.

Md kodlar yüzün tamamında 8 nokta üzerinde ilerliyorsunuz. Bu 8 nokta geri sarmak için yeterli mi?

Brezilya’da 2010 yılında ilk kez MD kod uygulamasını 8 noktada yaptım. Hastam 60’lı yaşlarındaydı ve bu vakayı 2012’de Stokholm’de tıp dünyasına sundum. 2010 yılında her şey 8 noktada yüz germe ile başladı. Yani yüzü, 8 ana noktada gerdirme yöntemiyle. Ancak zamanla tüm yüzü deşifre ettim ve MD kodlar genişledi. Şuan hali hazırda yüzde küçük bir dokunuş yaptığımız 60’tan fazla nokta var.Bence bu kadarı yeterli.

MD kod uygulaması sonrasında estetik operasyonlarına hiç ihtiyaç duymayacak mıyız?

MD kod ya da cerrahi operasyon seçimi iki şeye bağlı; birincisi ne kadar erken başladığınla ve ikincisi de ne beklediğinle ilgili. Benim anlayışıma göre; eğer erken yaşta başlarsan yüzündeki sarkıklığı ve gözaltı torbalarını kontrol edebiliriz ve o zaman cerrahi operasyona ihtiyaç duymazsın. Ama eğer kişinin cildi sarkmış ve gözaltı torbaları çok büyükse ve bu durumu kontrol altına alamıyorsak o zaman cerrahi kaçınılmazdır.

Estetik uygulamalar için sizin öneriniz nedir?

Bir plastik cerrah olarak söyleyebilirim ki çok önemli iki alan var; gözler. Gözaltı torbalarını bugün MD kodları kullanarak gerçekten tedavi edebiliyoruz. Çene hattı ve sarkıklık için bile artık etkili uygulamalar yapabiliyoruz. Ama göz kapağının üstündeki fazlalık eti, MD kod ile toparlamak mümkün değil. MD kod ile göz kapağında yapabileceğiniz uygulama çok kısıtlı. Sarkık göz kapağını ameliyatsız olarak düzeltmek çok zor.

MD kod uygulamasının etki süresi ne kadardır?

Etkisi kişiye ve yaşa bağlı. Aynı genlere sahip olan anne, kız ve büyükanneye uygulanan MD kodun kalıcılık süresi farklı olacaktır. Botolinum toksininden çok daha uzun süren bir etkisi var ancak eğer erken yaşta başlanırsa 1 buçuk ile 2 senelik sonuçlara varabiliyor. Fakat, büyükanneyi ele alacak olursak sonuçların devamlılığını sağlayabilmek için ziyaretleri çok daha kısa aralıklarla olmalı, senelik gibi.

Diğer taraftan uygulamanın etkileri kaybolmaya başladığında, yüzün her noktasında aynı anda kaybolmuyor. Bazı alanlarda etkiler diğer alanlara göre daha kısa oluyor. 30 yaşında genç birini örnek alalım… Bir çene yaratıyoruz, gözyaşı çukurunu yapıyoruz. Gözyaşı çukuruna olan dokunuşların çok daha sık yenilenmesi gerekirken çeneye yapılan dokunuşun sonucunun 3 yılın üzerinde kalıcı olabildiğini görebiliyoruz.

Belirlediğiniz bu noktalar kişide hangi duygulara karşılık geliyor söyleyebilir misiniz? Yani ‘daha çekici görünmek istiyorum’ diyen biri ile ‘yorgun görünmek istemiyorum’ diyen kişiye yapılan uygulamada belirlenen noktalar değişiklik gösteriyor mu?

MD kodlar birbirinden ayrı enjeksiyon lokasyonlarıdır. Yani eğer kişi ‘daha az yorgun görünmek’ istiyorum diyorsa bu talep karşısında uygulanması gereken noktalar bellidir. Bu, şu demek; önce bir denklem, sonra bir formül yazılabilir. Kişiye göre daha az yorgun görünmenin ya da daha çekici görünmenin formülünü çıkartabiliyoruz. Aynı zamanda sert hatlarını yumuşatmak isteyen kişiye göre de farklı bir formül çıkartıyoruz.

Şimdiye kadar ki gözlemlerinize dayanarak söyleyebilir misiniz; hangi coğrafyalarda insanlar daha hızlı yaşlanıyor?

İki çeşit yaşlanma var: Biri genetik, diğeri çevresel. Mesela ince dudaklar, geriye çekilmiş bir çene, düşük kaşlar, güzellik algısı bakımından tercih edilmeyen şeylerdir. Bu nitelikler haritalanabiliyor ve bize bu insanın ileride ne şekilde ve nasıl tercih edilmeyecek şekilde yaşlanacağına dair bir fikir veriyor. Genetik olarak ince bir deriye, mavi gözlere ve kuru bir cilde sahip olan insanların çevresel kaynaklı yaşlanma olasılıkları daha yüksektir. Asyalıların yaşlanmaya karşı daha dayanıklı olduğunu görüyoruz. Ruslarınsa çok güzel bir kemik yapısı var.

Şimdiye kadar dünya genelinde 32 ülkede seminerler verdiniz ve neredeyse tüm dünyadan hastanız var. Gözlemlerinize göre gölgede yaşayan insanlar, MD koda daha fazla başvuruyor?

Bana çekiciliğe önem veren iki bölge sorsalar Latin Amerika ve Ortadoğu derim. Bu bölgelerde yaşayanlar için çekici bir görüntü çok önemli. Allergan’ın yaptığı son araştırma da bunu ortaya koydu. Tüm dünya genelinde yapılan güzellik algısı araştırmasında, Ortadoğu’da güzelliğin güç olarak algılandığı, Latin ülkelerinde güzel görünmenin son derece önemli olduğu ve Asya’lıların estetik dokunuşlar yaptırmaya meyilli olduğu ortaya çıktı. Nitekim benim gözlemlerim de bu yönde. Latin Amerika ve Ortadoğu’yu Asya takip ediyor. Çekici görünme konusunda sonuncu ise Avrupa olurdu. Türk kadınları ise gözlere önem veriyor, coğrafi koşullardan dolayı gözler kendini ele veriyor.

Günümüzde pek çok insan sosyal medyadaki fotoğraflardan etkileniyorken, estetik ya da güzellik anlayışı nasıl etkileniyor?

Bence sosyal medya ileride anlayışı ve eğitimi yayan en önemli medya organı olacak.Tarihte daha önce insanların bu kadar fotoğrafı çekilmiyordu. Bu yeni bir kavram. Geçen yüzyıla dönecek olursak, önce kameraya gitmemiz gerekiyordu, sonra filmin geliştirilmesi gerekiyordu ve fotoğrafın işlenmesi gerekiyordu. Şimdi tek seferde insanlar yüzlerce binlerce fotoğraf çekiyor. Kendilerini gösteriyorlar. Yeni jenarasyonu düşünün, milenyum çocuklarını, estetik anlayışını değiştirecekler. Bilinçleri daha hızlı artacak. Benim içinde bulunduğum ve benden önceki jenerasyonlara bakın, şikayet etmeye başladıklarında zaman çoktan geç olmuştu. Kendinizi aynada değil fotoğraflarda değerlendirmeniz gerekli…

Erkekler MD kodu tercih ediyor mu?

Oran, gitgide yükseliyor ama ülkeye göre değişiyor. Dünya genelinde küçük bir dokunuş yaptıran erkekler % 10 civarında. Türkiye’de % 5 olduğunu öğrendim. Asya’da neredeyse hiç yok. Brezilya’da hali hazırda kendi hastalarımda bu oran % 30 -% 40 civarında. Erkeklerde bu konunun gelişme göstereceğine inanıyorum çünkü erkekler, kadınlardan daha az ameliyat tercih ediyor. Erkekler için cerrahi yöntemler büyük bir tabu.

Md kodun daha kalıcı hale gelmesi için dış etkenler nelerdir?

Metabolizma! Enjekte edilen hyaluronik asidi vücut parçalar. Eğer metabolizma hızı yüksek bir insansa enjeksiyonu daha hızlı parçalar. Bunun yanı sıra sigara içmek, stres altında olmak ve metabolizmayı arttırabilecek diğer etkenler, MD kod uygulamasının kalıcılığını olumsuz etkiler.

Size göre md koda ihtiyaç duymayacak hangi ünlü kadın var?

Elinde sonunda MD kod çok yaygın kullanılan bir uygulama olacak. Çünkü herkes hayatlarının bir noktasında bu tedaviden faydalanabilir. Tahminimce bu uygulama, ileride diş fırçalamak kadar yaygın olacak.

Bunları da beğenebilirsin